Start / Operation / Kirurgisk exponering och retraktorsystem / Lone Star – självhållande retraktorer och sårhakar
Välj ring och sårhakar efter ingrepp
Lone Star håller vävnad åt sidan med elastiska sårhakar som fästs i en retraktorring. Placering och retraktion anpassas under ingreppet enligt aktuell bruksanvisning.
Inom gynekologi används systemet bland annat i vaginala operationsflöden. Det finns också modeller för kolorektal kirurgi och huvud- och halskirurgi.
Set för gynekologi
Gynekologiskt set: retraktor 3304G tillsammans med åtta vassa sårhakar, 5 mm, artikel 3311-8G. Kontakta oss för att bekräfta aktuell kitkonfiguration och beställningsnummer.
Set för kolorektal kirurgi
Kolorektalt set: retraktor 3307G tillsammans med åtta vassa sårhakar, 5 mm, artikel 3311-8G. Val av set och sårhakar anpassas till klinikens ingrepp.
Produktkatalog och vägledning
Se modeller och användningsområden i produktkatalogen. Solann hjälper er med produktinformation och planering av en genomgång.
Vill ni gå igenom Lone Star-sortimentet?
Kontakta Solann för produktinformation, sortimentsval och en genomgång för er verksamhet.
Relaterade lösningar
Kirurgisk exponering och retraktorsystem
Retraktorer, sårhakar, sårskydd och accesslösningar för kirurgiska arbetsflöden. Läs om Lone Star och hitta kompletterande operationsinstrument.
Läs merVaginal kirurgi
Lone Star för exponering samt KIM och Anchorsure för olika moment i vaginala operationsflöden.
Läs merAnchorsure
Fixationssystem för suturankring i sakrospinosusligamentet. Läs om produkt, kit och underlag för vaginal prolapskirurgi.
Läs mer
