Om oss

Solann AB är ett svenskt medicintekniskt företag som startade 2004.  

Vi brinner för att fler patienter ska få tillgång till de bästa möjliga produkterna och erbjuder kvalitetsprodukter, hög kunskap och snabba leveranser till sjukvård och patienter. 

En stabil tillväxt varje år har gjort oss till en viktig aktör inom bl.a. infusion och gynekologi och vi samarbetar med flera av världens främsta leverantörer inom respektive produktområden. Vi har även egna tryckavlastningsprodukter (Lassekuddarna) som tillverkas i Sverige. Huvudkontor och lager ligger i Järfälla utanför Stockholm.

Vi är ett dedikerat team som gör vårt bästa för att våra kunder snabbt ska få hjälp med: information, utbildning och distribution av varor. Beställningar som kommer in före klockan 12.00 skickas samma dag och levereras dagen efter inom större delen av Sverige. Vid behov av akutleveranser löser vi det, även på helger.

Vi ser fram emot att fortsätta utvecklas med er, våra kunder.

Mission
Nöjda patienter går hem®
Solann marknadsför produkter som har ett mervärde för patienterna.

Vision
Att med hjälp av nya produkter och professionella medarbetare sprida kunskap om bra medicintekniska produkter som ger nöjda kunder och patienter.

Vilka är vi?

Vill du träffa oss? Kontakta oss eller kom förbi vår monter på nästa utställning.

Ann Strålman
VD
Mob: (+46) 70-620 88 80
Mail: ann@solann.se


Daniel Lindström
VD assistent
Mob: (+46) 70 745 63 90
Mail: daniel@solann.se


Yessica Avalos
Reklamationer
Tfn: 08-583 560 60
Mail: yessica@solann.se


Emil Netzell
Orderadministratör
Tfn: 08-583 560 60
Mail: emil@solann.se 

Erik Strålman
Produktspecialist & Upphandlingar
Gynekologi & Operation
Norra & östra Sverige
Mob: (+46) 70 091 97 97
Mail: erik@solann.se


Lotta Clausson
Produktspecialist & Affärsområdesansvarig 
Gynekologi & Operation
Västra & södra Sverige
Mob: (+46) 70 620 88 09
Mail: lotta@solann.se

Linda Strålman
Ekonomiassistent
Mob: (+46) 70 541 65 75
Mail: linda@solann.se

Kristoffer Larsson
Orderadministratör
Mob: 08-583 560 60
Mail: kristoffer@solann.se

JavaScript seem to be disabled in your browser.

You must have JavaScript enabled in your browser to utilize the functionality of this website.